Černý čaj Avto

Neohodnoceno
Značka: Sičaje
2 300 Kč / kg
Skladem (0,046 kg)

pěstovaný černý čaj v bio-režimu (certifikace probíhá s termínem dokončení duben 2024)

Ručně sbíraný čaj s velkými listy zpracovaný tradiční gruzínskou ortodoxní technikou. 

Datum sběru/spotřeby: květen 2021, květen 2023

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

List pro tento čaj sbíráme z naší Zahrady. Zahradu jsme získali v roce 2017. Šlo o dvacet let opuštěnou zahradu ve vesnici Kvenobani - na jednu stranu potřebujete cca 30 minut do hor malého Kavkazu, na druhou jednu hodinu k Černému moři. Čajovníky jsme museli získat zpátky, protože les stihl Zahradu pohltit. Takže nás čekala práce nejen s motykou, ale i motorovou pilou. Od začátku jedeme v bio - experimentujeme se zelenými hnojivy, ručním pletím, kompostováním etc. Jsme v procesu získání certifikace organic (dokončení duben 2024).  

 

Jsme malý rodinný podnik, kde se česká rodina Sičů a gruzínská rodina Lomtatidze spojili dohromady. Mimo sezónu máme dva stálé zaměstnance, naopak v sezóně dáváme práce přes 120 rodinám v okolí. Snažíme se o ekologickou produkci - snižovat spotřebu energie, znovu využívání plastů. A hlavně přinášíme technologické změny do ortodoxního čajového odvětví. Učíme místní nové způsoby zpracování.  

 

Náš čaj Avto 

Náš čaj má květnatou medovou chuť, při delším luhování se v něm objevují tóny oříšků. Nálev bývá čirý a má svěží barvy. Jak si připravují tento čaj Gruzínci doma? Do malé cca 300ml konvičky dají 20gramů čaje a zalijí vroucí vodou. Tuto silnou tresť pak používají k přípravě čaje, kdy ji ředí v poměru 1:2/1:3 s čerstvou vodou. Tedy nalijí si silný výluh do třetiny hrníčku a dolijí čerstvou horkou vodou. Osobně mi tento způsob sedí (tresť totiž už vychladne, takže nápoj je ready k pití rovnou po zalití) a nebo si dopřávám postupné odhalování čaje v menší konvičce - kdy cca 5g listu zalívám 150 ml vody na 1-2 minuty. Přičemž nálevy opakuji 3-4x. Čaj projde od ovocnějších tónů v prvních nálevech do oříšků a dřevin v posledním.